Ana Sayfa Ekonomi AB ve Rusya’dan yerel parayla ticaret hamlesi – EKONOMİ

AB ve Rusya’dan yerel parayla ticaret hamlesi – EKONOMİ

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF)’nda ABD dolarının bir baskı aracı olarak kullanıldığını ifade etmesinin ardından Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasında yerel paranın kullanılması için çalışma başlatıldı.

Rus basın yayın organları, Avrupa Enerji Birliği’nin Avrupa Komisyonu toplantısında Rusya ve AB ülkeleri arasındaki ikili ödemelerde ruble ve avro kullanmaya geçişi ele alacak bir çalışma grubu kurulma kararı alındığını duyurdu.

Toplantıda, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcıları Siluanov ve Sefkoviç, Avrupalı ​​işletmelerin Rusya’da ulusal projelerin uygulanmasına katılımı konusunu da ele aldıklarını, Moskova’nın işbirliğine ilgi duyduğunu ve yabancı şirketlerin projelere katılımının da sorun olmadığını aktardı.

DOLAR PAZAR PAYINI KAYBEDİYOR

Rusya Ekonomi Bakanı Maxim Oreshkin’in geçen hafta SPIEF esnasında Bloomberg TV’ye verdiği demeçte doların dünya pazarındaki payını yavaş yavaş kaybettiğini söylemiş, “Çin, Türkiye ve diğer büyük ortaklar, Avrupa’daki paylarını artırıyor. Dolar yavaş yavaş ve kaçınılmaz olarak dünya pazarındaki payını kaybediyor. Bu sadece Rusya’yı değil, tüm dünyayı da ilgilendirmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise SPIEF’te yaptığı konuşmada; ABD Doları’nın küresel rezerv para birimi haline gelmesinden bu yana, doların, ABD tarafından dünyanın diğer ülkelerine baskı aracı olarak kullanıldığını vurgulamıştı.

DÜNYA DOLARDAN KURTULMAK İSTİYOR

Rusya, ABD tahvillerini elden çıkarmak, altın rezervlerini artırmak ve Moskova için dış ekonomik ve politik riskleri azaltan ulusal para birimlerindeki işlemlere geçmek de dahil olmak üzere ABD dolarına bağımlılığını azaltmak için bir dizi önlem almıştı.

Financial Times ise Aralık 2018’de, Avrupa Komisyonu’nun avroyu küresel rezerv para birimi olarak güçlendirmek ve enerji sektöründekiler de dahil olmak üzere uluslararası işlemlerde dolara meydan okumak için bir dizi adım attığını bildirdi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here