Araç Muayene Ücretleri

Araç Muayene Ücretleri 2020

Araç muayene ücretleri, her sene sonunda olduğu gibi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 2018 yılı için tekrar belirlendi. Araç muayene ücretleri yeni yıla girilmesi itibarı ile Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında yüzde 14,47 oranında zamlandı.

Güncel araç muayene ücretleri KDV dahil fiyatları; kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için yeni yılda 37,76 lira zamlanırken, otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı, özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römorklar için 28,32 lira yükseldi. Motosiklet, motorlu bisikletler ve traktörler için ise fiyatlar 14,16 lira artış gösterdi.

Araç Muayene Ücretleri 2018
Araç Muayene Ücretleri 2018

Araç tiplerine göre 2018 yılı KDV dahil Araç muayene ücretleri;

Araç Tipi 2017 Araç muayene ücretleri (KDV dahil) 2018 Araç muayene ücretleri (KDV dahil)
Otobüs, kamyon, çekici ve tanker 267,86 TL 305,62 TL
Otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römork 198,24 TL 226,56 TL
Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet 101,48 TL 115,64 TL  • Araç Muayene ücretleri TÜVTÜRK istasyonlarında nakit olarak ödenmektedir.
  • Belirtilen araç kategorileri dışındaki araçlar için muayene ücretleri T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir.
  • Muayene süresi geciken araçlarda geciken her ay için yüzde 5 oranında fazla ücret alınır.
  • Muayeneden geçemeyen araçlar, raporda belirtilen ağır kusurları giderdikten sonra muayene tekrarını bir ay içinde ücretsiz olarak gerçekleştirebilirler. Bir ay içerisinde muayeneye gelmeyen araçlar ve muayene tekrarı sonucu tekrar ağır kusurlu bulunan araçlar için muayene ücreti tekrar alınır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı 2020

Geçtiğimiz yıl 50 TL olan egzoz emisyon ölçümü ücreti de zam görerek, yeni yılın ilk gününden itibaren KDV dahil 55 TL’ye yükseldi.
Egzoz gazı emisyon ölçümünüzü T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonları ve TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından yaptırabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nereden Alınır?

Araç muayene randevusu almak isteyen araç sahipleri, 0850 222 88 88 no lu çağrı merkezini arayarak veya TÜVTÜRK internet sitesinden; şehir, ruhsat ve plaka bilgilerini girerek, istedikleri bir tarih ve saat için ücretsiz olarak randevu almaları mümkündür.

Randevu tarihini değiştirmek isteyenler, yine aynı bölümden başka bir tarih için randevu alabilirler.
TÜVTÜRK istasyonlarının başka herhangi bir internet sitesi veya telefon numarası ile iş birliği yoktur. Bu nedenle araç sahipleri randevu alırken, ücret isteyen yanıltıcı tanıtım ve reklamlara karşı dikkatli olmalıdırlar.

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Almak İçin Tıklayın

Not: Belirtilen araç muayene ücretleri ve hesaplamaları tamamen bilgilendirme amacı ile yayınlanmış olup hiçbir sorumluluk kabul etmediğimizi belirtiriz.


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.