Ana Sayfa Ekonomi Sera yatırımına ekspertiz engeli – EKONOMİ

Sera yatırımına ekspertiz engeli – EKONOMİ

Paylaş

Ekspertiz raporları seracının belini kırıyor. Ekspertiz firmaları, satılacak emtiaların değerini üç ise bir gösteriyor.

Şubat ayında devreye giren seracılık paketi kapsamında toplamda 6 bin 905 üretici kredi için başvuruda bulundu. Krediler toplamda 1.7 milyar liraya ulaştı. Kredilerin kullanımında en büyük sorunun ekspertiz olduğu belirtiliyor. Ekspertiz firmaları, satılacak emtiaların (piyasa için üretilen, ticarete konu olan tüm mallar) değerini üç ise bir gösteriyor.

Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı (SERKONDER) Halil Kozan, kredi başvuru sayısının olumlu olduğunu belirtti. Kozan, sektörde tam anlamıyla rahatlama olmadığını vurgulayarak, şöyle dedi:

YÜZDE 70 BÜYÜME BEKLENTİSİ

“Rakamlar güzel. 875 milyon liralık toplam kredinin tamamı kullandırıldı denilemez. Ziraat Bankası’na da kaç metrekare onaylandı diye sorduk. Kredilerle sektörde yüzde 70 büyüme sağlanacak. Yatırımcılar için olumlu taraf bu kredilerin çıkarılması. Olumsuz taraf ise kredinin müracaat aşaması ve sonuçlanması gibi zamanlarda yaşanan problemler. En büyük problem de ekspertiz engeline takılması. Buna rağmen bu kadar kişinin başvuru yapması bizi sevindiriyor.”

Kozan konuya ilişkin şu örneği verdi: “Yatırımcılar bankalara müracaat ettiğinde, faiz oranları çok kabul edilebilir noktada ama bu krediyi kullanmaya başladığınızda, istenen teminat miktarları çok yüksek çıkıyor. Örneğin, Ziraat Bankası 1’e 1.25 oranında ipotek istiyor. Fakat bankanın dışında ekspertiz firmaları, sizin göstereceğiniz emtiaların değerini 3’te bir oranına kadar düşürüyor, değer 3 ise bir gösteriyor.”

ANTALYA İLK SIRADA

Seracılık alanında kullandırılan ve süreci devam eden 875 milyon liralık toplam kredinin yüzde 32’si Antalya’daki seracılık yatırımları için oldu. Seracılık kredileri 2 yıla kadar ödemesiz, 7 yıl vadeli olarak kullandırılıyor.

SILA KEMAHLI / Aydınlık

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here