Ana Sayfa Bitcoin Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları

Paylaş

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için herhangi bir ülkenin ekonomisinden de etkilenmiyor. Yani oluşan dalgalanmalar hiçbir kişiye veya devlete bağlı değildir. Ancak ülkelerin Bitcoin’i kabul etmesi veya yasaklaması Bitcoin’e olan talebi etkilediğinden, değerinde dalgalanmalar yaşanabiliyor.

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları
Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları
  • Bitcoin avantajlarına bakacak olursak; Bitcoin’de hesap oluşturmak oldukça basittir. Bankada hesap açtırmak istediğinizde sayfalarca form doldurursunuz ancak Bitcoin’de bunların hiç birine gerek yoktur.
  • Banka hesabınızdan başka bir hesaba transfer yaparken belirli bir işlem ücreti ödemek zorundasınızdır. Bitcoin ile transfer yapmak istediğinizde araya kimseyi sokmadan direkt olarak hiçbir ücret ödemek zorunda kalmadan gönderim yapabilirsiniz.
  • Bitcoin ile yapacağınız gönderimler Gece-gündüz, hafta sonu-hafta içi farketmeksizin dakikalar içerisinde yerine ulaşır. Bu nedenle Bitcoin en hızlı transfer aracıdır.

Bitcoin ve Altcoin Nedir Fiyatı Ne Kadar ?

Bitcoin ve Altcoin Nedir Fiyatı Ne Kadar?

 

 

  • Bitcoin’in dezavantajlarına gelirsek; Bitcoin yapılan transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabildiği için her türlü illegal para transferlerine olanak sağlamasıdır.
  • Ayrıca Bitcoin’i kaybetmesi kolaydır. Banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde veya Kredi kartınızı kaybettiğinizde bankanızı arayarak durumu anında kurtarabilirsiniz. Hatta polisi bile devreye sokup kaybınızı giderebilirsiniz.
  • Ancak Bitcoin için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Bitcoin hiçbir kişiye, kuruma veaya develete bağlı olmayan sanal bir para birimi olduğundan, kaybettiğiniz Bitcoinleri yada ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun engellemek için izleyebileceğiniz en iyi yöntem, Bitcoinlerinizi internet bağlantısı olmayan harddisklerde saklamak olacaktır.
  • Bununla birlikte Bitcoin piyasasının dalgalı kuru avantajınız olduğu kadar aynı zamanda dezavantajınız olduğunu unutmayın. Bitcoin çok hızlı yükselerek sizi milyoner edebileceği gibi çok hızlı düşerek milyonlar kaybetmenize de neden olabilir.

Bitcoin Fiyatları

Bitcoin Nasıl Üretilir? Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Güvenli midir?
Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin’ın bağlı olduğu birtakım protokoller bulunmaktadır. Bu protokoller çerçevesinde yaptığınız her işlem şifrelenir. Bununla birlikte Bitcoin, yapısı itibariyle sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir.

Bilgisayarınızın hacklenmesi veya Bitcoin cüzdanınızın şifresini çaldırmanız gibi kullanıcı hatası yada dikkatsizliği sonucu oluşan durumlar haricinde sistemde güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

Bu durum tıpkı kredi kartınızı veya cüzdanınızı kaybetmekten yada çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin’in yapısı gereği, aynı paranın iki kez harcanmasına olanak tanımaz.

Paranın size ait olup olmadığı ve daha öncesinde başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından kontrol edilir. Bu sayede hileli yollarla Bitcoin oluşturup satmak mümkün değildir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here