Ana Sayfa Döviz Kapalıçarşı’da Döviz Açılış Fiyatları (15.12.2017)

Kapalıçarşı’da Döviz Açılış Fiyatları (15.12.2017)

Paylaş
Kapalıçarşı'da Döviz Açılış Fiyatları (15.12.2017)
Kapalıçarşı’da Döviz Açılış Fiyatları (15.12.2017)

Kapalıçarşı’da bugün Dolar alış fiyatı 3,8810, satış fiyatı 3,8830 lira olarak güne başladı. Euro ise 4,5740 lira ile alınırken, satış fiyatı 4,5760 lira olarak belirlendi.

Dün Dolar 3,8740 lira satış fiyatı ile kapanırken, Euro’nun satış fiyatı ise 4,5810 lira olmuştu.

Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenenden daha az bir faiz artışına gitmesi sonrası dün TL dolar karşısında yüzde 2 civarında değer kaybettikten sonra baskı altında kalmayı sürdürüyor.

Bankacılar, TCMB’nin bugünkü likidite politikaları ile iç ve dış veri gündeminin yakından izleneceğini belirttiler.

Türk hisse senetleri piyasasında dünkü güçlü yükseliş sonrası bu sabah yatay açılış beklenirken, açılışın yönüne işaret eden BIST-30 endeksinin en yakın vadeli işlemleri de yüzde 0.04 artıda seyrediyor.

Vakıf Yatırım’dan yapılan değerlendirmede, “BİST’in güne yatay başlaması beklenebilir ancak yurt dışında gözlenen karışık seyirler nedeniyle gün içinde satış baskısı görebiliriz” denildi.

TCMB Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun alt bandı, politika faizi ve üst bandını sabit tutarken; geç likidite faizini sekiz aylık aranın ardından ilk kez artırdı. TCMB GLP’de 50 baz puanlık artışa giderek bu faiz oranını yüzde 12.75’e taşıdı.

TCMB enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini de vurguladı.

TCMB’nin öngörülerin altında kalan GLP kararı sonrası piyasalar bugün TCMB’nin likidite politikasını izleyecek. Piyasada, yapılan faiz artışının fonlama maliyetine tam olarak yansıtılıp yansıtılmayacağı takip ediliyor.

TCMB’nin sayısal olarak yüzde 7.25 yüzde 12.75 bandında bir faiz oranı belirlemeye uygun bir politika seti bulunuyor. Ancak teknik detaylara bakıldığında TCMB’nin dünkü 50 baz puanlık GLP artışının tamamının ağırlıklı ortalama fonlama maliyetine de yansıtması, piyasaya sağladığı fonlamanın tamamını GLP’den yapmaya devam etmesi öngörülüyor.

TCMB’nin uyguladığı likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ve bu yılın başlarında yüzde 8.30’lu seviyelerde olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti (AOFM) bugüne kadar yüzde 12.25 civarında seyrediyordu.

Bu, yılbaşına göre 400 baz puanlık bir sıkılaştırma anlamına geliyor. Bankanın bugünkü toplantıda, yapılan 50 baz puanlık artışın tamamını fonlama kompozisyonuna da yansıtması, AOFM’nin de bugün yüzde 12.75’e yükselmesi bekleniyor.

TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri (BAL) 22 Kasım’da gecelik vadede yapılan işlemler için sıfıra düşürülmüştü. TCMB’nin likidite politikalarını belirlemeden önce TL likidite yönetimine ilişkin yeni bir düzenleme yapmaması halinde, ki piyasalarda bu beklenen bir gelişme değil, AOFM de bugün otomatik olarak yüzde 12.75’e çıkmış olacak.

FED İLE SERT GERİLEYEN KUR TCMB KARARI SONRASI SERT YÜKSELDİ

Dolar/TL son dönemde hem Türkiye’ye özgü gelişmeler, hem de küresel piyasalarla birlikte sert dalgalanmalar yaşadı. Geçen hafta Pazartesi günü 3.94’ün üzerinde işlem gören dolar/TL dün ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararının da desteğiyle 3.80’e doğru düşüş göstermişti.

TCMB’nin dünkü kararı öncesi 3.8275 seviyesinde işlem gören dolar/TL karar sonrası sert yükselişle 3.8965’i test etti. Günü 3.88 civarında tamamlayan dolar/TL bu sabah saat 08:40’ta 3.8786/3.8812 seviyesinde işlem görüyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 4.2239/4.2270, euro/TL 4.5692/4.5728 seviyesinde işlem gördü.

Küresel piyasalarda dolar, ABD vergi indirim tasarısına ilişkin tartışmaların tasarıya olan güveni zedelemesinin ardından değer kaybına karşı koymaya çalışırken; euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gerektiği sürece ekonomiye destek vermeyi sürdüreceği sinyalinin ardından geriledi.

ABD’de görüşmeleri devam eden vergi tasarısı takip edilirken, yasanın Cumhuriyetçilerin 100 sandalyeden sadece 52’sini elinde bulundurduğu Senato’dan geçmesi için salt çoğunluğa ihtiyacı bulunuyor. Tasarıya hiçbir Demokratın destek vermesi beklenmiyor.

İç piyasalarda ise Eylül dönemi işsizlik verileri ve Kasım dönemi bütçe dengesi takip ediliyor.

Tahvil/bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde PPK kararı sonrası yaklaşık 20 baz puanlık yükseliş yaşandı. Gösterge 10 yıllık tahvilde ortalama bileşik faiz dün günü 12.11, valörde ortalama 12.32 seviyesinden tamamladı. Gösterge iki yıllık tahvilde ortalama bileşik faiz dün günü 13.40, valörde ortalama yüzde 13.47 seviyesinden tamamladı.

Yorumlar

  Abone ol  
Bildirim Almak İstiyorum