Bira Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bira Nedir?

Bira, dünyadaki en eski ve en çok tüketilen alkollü içecektir. Alkolsüz çeşitleri de yapılan bira, su ve çaydan sonraki üçüncü en popüler içecektir.

Arpa biranın temel maddesidir. Sadece tadı açığa çıkarıp biraya rengini vermekle kalmaz aynı zamanda bira üretiminin temel öğelerinden birini de sağlar.

Bira Nedir ve Nasıl Yapılır? Bira Çeşitleri Nelerdir?
Bira Nedir ve Nasıl Yapılır? Bira Çeşitleri Nelerdir?

Genel inanış biranın on bin yıl önce Ortadoğu’da kazara keşfedildiği yönünde. Arpa da şans eseri o keşfe dahil olmuş. Biranın tarihi büyük olasılıkla günümüz Irak’ın 8 bin yıl öncesine dayanıyor. Bir teoriye göre arpa kuruyup filizlenince somun ekmek üretimi için ideal olduğu keşfedildi. Bu ekmeğin kazara suya düşüp maya tutması ise eski çağlardaki birayı doğurdu.

Bira Fiyatları

Güncel Bira Fiyatları İçin Tıklayınİlk defa bira mayalayanlar ise keşfettikleri küçük yeşil çiçekleri belirgin bir acılık vermesi için yaptıkları biraya eklediler. O küçük çiçek elbetteki şerbetçi otu. Şerbetçi otu sadece bitkinin dişilerinden elde edilen bir çiçektir.

Pek çok şekilde tanımlansa da genelde biranın baharatı olarak biliniyor. Şerbetçi otu arpanın şekerini dengeleyecek acılığı veriyor. Biranın içinde eğer belirli bir miktar şerbetçi otu yoksa daha tatlı gelebilir.

Bira Nasıl Yapılır?

Bira yapımı komplike bir süreç ama birkaç ana basamağı var. İlk aşama arpayı dönüştürmek yani maltlama olarak bilinen süreç. Pek çok bira üreticisi arpasını maltlaşmış olarak alır. Bu tanelerin ıslatılıp kurutulmuş olduğu anlamına geliyor.

Arpa taneleri büyük çelik fıçılara doldurulduktan sonra su eklenip, arpaların ıslanarak çimlenmesi sağlanıyor. Bu taneleri yumuşatıyor aynı zamanda biradaki arpa tadını veriyor. Islatmadan sonra ise arpalar kurutuluyor. Ne kadar kurursa o kadar koyu ve kavrulmuş bir tat alıyor.

Bira Nedir ve Nasıl Yapılır? Bira Çeşitleri Nelerdir?
Bira Nedir ve Nasıl Yapılır? Bira Çeşitleri Nelerdir?

Bu işlemden sonra arpa malta dönüşüyor. Maltlaşmış arpa un haline gelene kadar çekiliyor. Suyla karıştırılıyor ve ısıtılıyor. Maltın içindeki enzimler nişastayı parçalayıp mayalanabilir şeker üretiyor. Ortaya çıkan sıvıya şıra deniyor. Bu aşamada karışım süzme kazanlarına konularak şırayla taneler ayrıştırılıyor.

Şıra şerbetçi otuyla birlikte kaynatılarak biraya acılık ve aromatik tat özelliği veriliyor. Soğutma işleminden sonra maya eklenerek birayı bira yapan fermantasyon, yani mayalanma süreci başlıyor. Maya kalan şekeri karbondioksite ve etil alkole dönüştürüyor. Bu işlem ile biraya alkol kazandırılmış olunuyor.

Alkol Fiyatları

Güncel Alkol Fiyatları İçin TıklayınBu işlemin ardından genç bira olarak tabir edilen karışım soğutularak dinlenmeye bırakılıyor. Dinlenme sürecinin ardından biranın berraklaşması için bazı filtrelerden geçirilerek, dolum yapılmak üzere kazanlara aktarılıyor. Dolum işlemleri ardından pastörizasyon ve etiketleme işlemleri yapılarak, bira artık satışa hazır hale getirilmiş oluyor.

Peki Bira Üreticileri Aynı Dört Temel Aşamayı Kullanıyorsa Nasıl Binlerce Farklı ve Eşsiz Stillerde Biralara Ulaşıyoruz?

Evde bira yapanlardan büyük şirketlere, herkesin kendi özel tekniği bulunuyor. Bira üreticileri usta aşçılar gibidirler. Kendi özel arpa, şerbetçiotu ve maya karışımlarını kullanırlar.

Dünyada binlerce bira çeşidi var. Bunlar çoğunluğu iki kategori içine girer. Birinci kalite biralar ve hafif biralar. Birinci kalite biraları, genellikle sert, acı ve meyve tadında biralar oluşturur. Hafif biralar ise pilseni, alman birasını ve malt likörünü kapsar. Daha kesin ve net bir tat bırakırlar. Farkları mayalanma şekillerindedir.

Bira Nedir ve Nasıl Yapılır? Bira Çeşitleri Nelerdir?
Bira Nedir ve Nasıl Yapılır? Bira Çeşitleri Nelerdir?

Hafif biralar alt mayalama yöntemiyle mayalanmıştır. Maya eklendiğinde alkol ve karbondioksit oluşturmaya başlar ve fermantasyon sona erdiğinde maya dibe çöker. En basit tarifiyle hafif biralar bu şekilde oluşturulur.

Birinci kalite biralarda ise farklı bir tip maya kullanılır. Alkol üretmeye başladığında maya yukarı doğru çıkar. Bunlar genellikle daha sıcak mayalanırlar. Böylelikle farklı bir tat oluşur.

Bira Fiyatları

Güncel Bira Fiyatları İçin Tıklayın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir