Türkiye’de Sigara Kullanım Oranları ve Rakamlarla Dünyada Sigara Endüstrisi

Türkiye’de Sigara Kullanım Oranları

Türkiye’de 15 yaş üzeri 16 milyon kişi sigara kullanmaktadır. Küresel Yetişkin Tütün Araştırması’nın 2012 verilerine göre, ülkemizde 15 yaş ve üzeri bireylerin 2008 yılında yüzde 31,3’ü her gün veya ara sıra tütün ve tütün mamullerini kullanırken, 2012 yılında bu oran yaklaşık yüzde 27’ye düşmüştür.

Türkiye’de Sigara Kullanım Oranları
Türkiye’de Sigara Kullanım Oranları

Türkiye’de erkeklerin sigara kullanım oranı kadınlara göre daha fazladır. Ülkemizde 15 yaş ve üzeri halen tütün kullananların oranı erkeklerde yüzde 43,5 iken kadınlarda yüzde 16’dır. Her gün tütün kullananların oranı erkeklerde yüzde 39, kadınlarda yüzde 12,3 iken ara sıra tütün kullananların oranı erkeklerde yüzde 4,5 kadınlarda yüzde 3,7’dir.

Güncel Sigara Fiyatları

Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakma Yolları

 

Türkiye’de tütün kontrolüyle ilgili 2006 yılından bu yana aktif çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemiz tütünle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterlere göre dünyada başarılı ilk dört ülke arasında yer almaktadır.
Tütün kontrolüyle ilgili yapılan son çalışmalardan sonra ülkemizde 2008 yılına göre yaklaşık 2 milyon 200 bin kişi sigarayı bırakmış, kapalı alanlarda sigara dumanına maruz kalma yüzde 60 ve yasak olmamasına rağmen evlerde sigara içenlerin oranı yüzde 35 azalmıştır.

Ülkemizde yasaların bu noktada yeterli olması maalesef denetimlerdeki zafiyetlerin önüne geçememiştir. Bunun yanı sıra en son 2012 yılında kapsamlı olarak yapılan tütün kullanım araştırması beraberinde yenisini henüz getirememiştir.

Rakamlarla Dünyada Sigara Endüstrisi

Sigara endüstrisi her yıl 6 trilyon sigara üretiyor. Bu sigaralar uç uca eklense, Dünya ve Mars arasında defalarca gidip gelmeye yetecek kadar uzun bir zincir olur. Çin, tütün tarımı, sigara üretimi ve tüketiminde başı çekiyor. Çin tütün endüstrisinin 2011 yılındaki karı 19 milyar dolar.

Rakamlarla Dünyada Sigara Endüstrisi
Rakamlarla Dünyada Sigara Endüstrisi

Dünyanın en önemli 6 sigara devi olan Çin Tütün Endüstrisi, Philip Morris, BAT, Japan Tobacco Int, Imperial Tobacco, Philip Morris USA, 2010 yılında toplam 346,2 milyar dolar hasılatla, 35,1 milyar dolar kar etti.

Güncel Sigara Fiyatları

 

Sigara devlerinin yıllık gelirleri pek çok geri kalmış veya gelişmekte olan ülkenin yıllık gelirinden daha fazla. Ama “sigara endüstrisi” dendiğinde aklımıza gelmesi gereken ilk rakam, dünyada her yıl ölen insan sayısı olan 6 milyon olmalı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir